غار وارواسی (کرمانشاه)0 دفعه

96دفعه

0 نفر

0 نفر

0 نفر

0 نفر

0 نفر

توضیحات


این پناهگاه سنگی در یازده کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه قرار گرفته است .دراین غار آثار و بقایای دوره موستریان در طبقه مشخص این دوره نمایشگر ادوات و ابزارهای مختلفی است که در عمیق ترین قسمتها قابل مقایسه با آثار غار کبه می باشد .لایه بالاتر و جدیدتر شامل ادوات و تیغه های سنگی مربوط به دوران بارادوستیان است که قبلا فقط از غار شانیدر در کردستان عراق به دست آمده بود . بر روی این طبقه ادوات و ابزارهای سنگی بسیار ظریف و ریز متعلق به دوران زارزیان که قبلا نیز در بررسی و حفاری غارهای این ناحیه و نواحی مجاور به دست آمده بود وجود داشت به نظر می رسد که بدون هیچ گونه حد فاصل یا وقفه این دوران ادامه و دنباله صنایع دوران قبل را پی گیری نموده و وارد مرحله جدیدتر شده است . ادوات و ابزارهای سنگی دوران بارادوستیان شامل مته ها شیارتراشها و خراش دهنده ها یا رنده هاو تیغه ههای ظریف است .
اوات دوران زارزیان عموما شامل رنده ها یا خراش دهنده ها گردو انتهایی هم از نوع معمولی و هم از نوع ریز است.
مته ها تیغه های مثلثی مختلف الاضلاع نیز دیده شده است اما در اینجا از تیغه های زیلا و بزرگ مربوط به این دوران که در محلهای دیگر به دست آمده بود مشاهده نگردید .
با توجه به آزمایش کربن 14که در غار شانیدر عراق بوسیله پروفسور سولکی انجام شده است شاید بتوان اظهار نمود که قدمت آثار دوران بارادوستیان غار وارواسی به حدود 25تا30هزار سال پیش و قدمت اواخر دوران زارزیان آن به حدود10500سال قبل می رسد. اطلاعات تماس

اطلاعات تماس برای این جاذبه گردشگری موجود نیست!

 نظرات کاربران

شما هم می توانید در مورد این منطقه گردشگری نظر بدهید.

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید


 برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.تلگرام

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم