آتشکده آناهیتا (قلعه دختر ) (کرمان)0 دفعه

179دفعه

0 نفر

0 نفر

0 نفر

0 نفر

0 نفر

توضیحات


در حومه شهرکرمان دو قلعه باستاني وجود دارد که هردو «قلعه دختر» نام دارند. يکي قلعه اي است که از گل ساخته شده و در ارتفاعات مابين زريسف و کوه مسجد صاحب الزمان بنا شده است.ديگري قلعه اي است سنگي که در شمال شهر و در دست چپ راهي که بزرند مي رود واقع است و با جاده کمربندي شهرنزديک به ده کيلومترفاصله دارد.در شمال جلگه شهر کرمان صخره اي سر به آسمان کشيده و قلعه دختر مورد بحث اين نوشته بر قله اين صخره بنا شده است.صخره اي که قلعه بر فرازش ساخته شده است در حدود چهارصد متر بلندي دارد و سطح بام آن بيش از بيست هکتار است
تنها راه بام صخره از تنگه باريکي است که در سايه انداز شمالي صخره مي باشد. ظاهراً تنها راه رسيدن به محل قلعه از اين تنگه است به همين مناسبت در دامنه صخره، استحکامات و ديوار و برجهاي مفصلي جهت محافظت مدخل تنگه ساخته شده است.
طول ديوارهاي محافظ مدخل تنگه نزديک به نيم کيلومتراست و عرض پي سنگي آن از دو متربيشتراست.تا ارتفاع دو متر جرز را از سنگ بنا کرده اند و بر روي آن ديوار خشتي و گلي قطوري ساخته اند.
يکي از ويژگيهاي اين قسمت از قلعه طاق نماهائي است که دورتا دورمحوطه را فرا گرفته و همه آنها در واقع پنجره هاي باز و بدون در مي باشد.درداخل اين محوطه بسيار وسيع آثارچند عمارت کوچک گلي ديده مي شود.
دروازه محوطه رو به شمال باز مي شود و خرابه هاي برجهاي محافظ هنوز پابرجا است و محل دروازه را دقيقاً مشخص مي کند.شيب محوطه محصور در برج و باروي مدخل قلعه زياد و تند است و بعد از چند دقيقه راه رفتن شمرده بمدخل تنگه مي رسيد. ازاين جا ديد قسمتي از ديوارها و استحکامات اصلي قلعه شروع مي شود.دو برج طويل که آثار يکي ازآنها با بيست متر ارتفاع هنوز وجود دارد،دو طرف مدخل تنگه را محافظت مي نموده است.از اين دو برج فقط دو «واشدگاه» به صورت و دايره باقي مانده است.بلافاصله بعد از اين دو واشدگاه تنگه بدل بشکافي مي شود که صعود ازآن فقط با سبک صعود از ته چاه ممکن است.ازهمين جا ابتداي ساختمان پله عظيم چند صد متري و با عرض گاهي سه يا چهار مترشروع مي شود.درحدود پنجاه مترارتفاع بالاتر پله کان به کلي فرو ريخته و راه قطعه شده است.بايستي با سرانگشتان دست و پا چند متري ازديوار سنگي تقريباً عمودي بالا رفت و آنگاه به آرامي ازروي سنگي صاف و لغزنده بدست راست خزيد و بازچند متري با نوک انگشتان دست و پا بالا رفت،آنگاه بقاياي پله کان دوباره پيدا مي شود و بقيه راه مثل آب خوردن سهل و ساده است.شيب پله کان معقول و حساب شده است.چهارپا،به خصوص قاطربه آساني ازآن مي گذرد.بعد از چند دقيقه دو راهي پيدا مي شود که يک راه آن ادامه پله کان است و ديگري «پاطاقي»است که به طورمتوسط دو متر عرض دارد و طولش از نيم کيلومتر زيادتر است. دراينجا هم باقي مانده برجهاي محافظ ديده مي شود.اگر درپا طاق بين پنجاه الي صد متر پيش برويم منظره جالب و ديدني قسمتي از برج و باروي واقع درسايه انداز شمالي صخره ديده مي شود که وسعت آن حيرت انگيز است. پله کان چند دقيقه ديگر ادامه مي يابد، ناگهان ديوار سنگي حجيمي راه را قطع مي کند اين ديوار،جدا يکي ازدهها مخزن بزرگ آب قلعه است.
در قلعه، مخازن آب متعدد بنا شده است که ظرفيت بعضي ازآنها چند صد هزار ليتر آب است. اگرارتفاع خاکي که در سمت راست اين ديوار وجود دارد بالا رويد بعد از چند لحظه وارد قلعه مي شويد.
صخره را به دو قسمت سايه اندازجنوبي و سايه اندازشمالي مي توان تقسيم نمود. پهناي سايه اندازجنوبي صخره از سايه انداز شمالي کمتراست.سايه انداز شمالي از دو دره موازي ساخته شده است.دراين دره ها که بزرگترآنها را دره الف و کوچکتر آنها را دره ب خواهيم خواند آثار ساختماني جالبي وجود دارد.بر فراز يالي که اين دو دره را از هم جدا مي کند آثار چند مجموعه ساختماني ديده مي شود آثار باستاني موجود در قلعه را به طريق زير مي توان درجه بندي نمود
1-برج و بارو و استحکامات، 2-ابنيه مسکوني، 3- مخازن آب.
محيط برج و بارو و استحکامات قلعه که به علت طبيعي صخره به صورت دائره کاملي است بيشترازسه کيلومتراست.دراغلب نقاط ديوار صخره به صورت سطح استوانه است.
ديوارها و برجها همه از سنگ و ملاط بنا شده اند و در ساختن آنها هيچگونه سر هم بندي و اهمال نشده است.دردره الف بر لب پرتگاه و کنارآخرين مخزن آب که به شکل دايره است بناي سنگي عظيمي باقي مانده است که ازنظرسطح و حجم دست کم از نماي جنوبي عمارت موزه ايران باستان در تهران ندارد.کساني که با سبک معماري و ساختماني بناهاي سنگي درکوهستانهاي ايران آشنا مي باشد از درجه دقت و ظرافتي که در ساختمان اين بنا بکار رفته تعجب مي کنند.انحناي ملايم و متناسبي که به زواياي جرزها داده اند به بنا حالتي مجسمه وار داده است.
شايد علت اين همه توجه و دقت به اين بنا آن بوده است که نزديک به هفتاد درصد از مخازن آب قلعه دراين دره واقع شده است. انبوه سفال شکسته که درنزديک اين بنا و در جوار مخزن آب دايره شکل ديده مي شود مي تواند قرينه اين مطلب باشد که محل تقسيم آب آشاميدني دراين نقطه بوده است. اطلاعات تماس

اطلاعات تماس برای این جاذبه گردشگری موجود نیست!

 آدرس روی نقشه گوگل

+-

 نظرات کاربران

شما هم می توانید در مورد این منطقه گردشگری نظر بدهید.

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید


 برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.تلگرام

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم