باغ تاریخی بیرم آباد (کرمان)0 دفعه

77دفعه

0 نفر

0 نفر

0 نفر

0 نفر

0 نفر

توضیحات


اين باغ در شرق شهر کرمان و در جوار بنای تاریخی تخت درگاه قلی بیگ قرار دارد و اکنون در اختيار آستان قدس رضوي قرار دارد از يادگارهاي بيرام بيک افشار است، اين شخص سر کرده تيره قاسملو بود که در زمان شاه اسماعيل صفوي(916 هجري) به کرمان آمدند، وي از سوي محمدخان استاجلو به اداره کرمان برگزيده شد. مدير حفظ و احياي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کرمان ادامه داد: باغ بيرم آباد گويا منسوب به همين بيرام بيک است، ابن باغ بعدها جزو اموال و موقوفات گنجعلي خان زيک درآمد، احتمال دارد که بعد از قلع و قمع افشارها توسط شاه عباس و روي آمدن گنجعلي خان اين باغ نيز با اموال ديگر افشاران مصادره شده باشد. کتيبه هاي زيباي صفوي تا همين اواخر در اين باغ بود، يک چند هم اين باغ مرکز پيشاهنگي بود. باغ بيرم آباد چهار و نيم هکتار وسعت دارد و بر اساس وقفنامه موجود، در زمان قاجاريه توسط چهار تن فرزندان قلي بيک نامي به آستان قدس رضوي واگذار شده است. ساختمان زيبایي در وسط آن با سبك صفوي ساخته شده و كاشيكاري و كتيبه هاي آن كم و بيش باقي است .
در سال 87 با توجه به نياز شهري و درخواست شهرداري كرمان مبني بر صدور مجوز اجراي اتوبان در حريم باغ بيرم اباد و مساعدت و همكاري سازمان اين مهم به واقعيت پيوست و يكي از مهمترين باغات تاريخي استان در معرض ديد مستقيم مردم قرار گرفت. در حال حاضربخش هاي قديمي اين باغ درحد امكان حفاظت و استحكام بخشي شده و قسمتهاي تخريب شده آن نيزدر حال بازسازي مي باشند تا منظره ي مناسب و قابل توجهي فراهم آيد.
بيرم سركرده طايفه قاسملو پس از مهاجرت به كرمان به نيابت از محمد خان كارهاي حكومت را اداره مي كرد . وي دستور داد كه باغ بيرم آباد در جنوب شرقي گواشير بنا شود . در جاي ديگر آمده است كه گنجعلي خان در كنار كرمان باغ بزرگي معروف به بيرم آباد دارد و اگر تركيب تركي نداشته باشد شايد از آباديهاي قديم و مركب از كلمه بي ( بغ ) و رام ( رامش ) بوده باشد . ساختمان زيباي در وسط آن با سبك صفوي ساخته شده و كاشيكاري و كتيبه هاي آن كمابيش باقي است . اطلاعات تماس

اطلاعات تماس برای این جاذبه گردشگری موجود نیست!

 آدرس روی نقشه گوگل

+-

 نظرات کاربران

شما هم می توانید در مورد این منطقه گردشگری نظر بدهید.

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید


 برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.تلگرام

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم