مقبره شیخ احمد غزالی (قزوین)0 دفعه

450دفعه

0 نفر

0 نفر

0 نفر

0 نفر

0 نفر

توضیحات


مقبره شیخ احمد غزالی در زیرزمین کوچک مسجد احمدیه شهر قزوین در خیابان شهدا و کوچه امامزاده اسماعیل قرار دارد. آرامگاه این عارف بزرگ مورد توجه تمامی سلسله‌های صوفی است.
مجدالدین ابوالفتوح احمد بن محمد بن محمد الطوسی الغزالی ملقب به سلطان طریقت، از صوفیان بزرگ قرن ششم هجری قمری و برادر کوچک‌تر ابوحامد امام محمد غزالی است.
آرامگاه شیخ احمد در طول تاریخ دچار فراز و فرودهای بسیار شده است. ابتدا مکان اصلی آرامگاه ایشان در جوار زیارتگاه امامزاده حسین (فرزند امام رضا(ع)) قرار داشت که توسط شاه عباس در جهت سیاست‌های مبارزه با اهل سنت و ترویج تشیع، ویران شد و بقایای جسد ایشان توسط مریدان صوفی به محل فعلی مسجد انتقال یافت و با نام امامزاده احمد خوانده شد. در دوران محمدعلی شاه قاجار مجدداً این مکان تخریب شد. در سال 1328 هجری قمری بر ویرانه‌های این آرامگاه مسجدی به نام احمدیه توسط مجدالاسلام حاج ابوتراب حسینی ساخته شد و مزار او در زیرزمینی کوچک در زیر مسجد تعبیه شد. تا چند سال اخیر این مکان تحت اداره مشترک سازمان میراث فرهنگی و هیئت امنای مسجد بود اما از آن جهت که این مکان مکرراً از جانب صوفیان مورد زیارت قرار می‌گرفت و مسجد نیز محل دائمی برگزاری مراسم مذهبی بود، میان اهل شریعت و طریفت درگیری‌هایی پیش آمد که در نهایت به دستور امام جمعه قزوین و ارگان‌های امنیتی این زیرزمین تعطیل شد و سنگ قبر و لوح و کتیبه آن جابجا گشت. اطلاعات تماس

اطلاعات تماس برای این جاذبه گردشگری موجود نیست!

 آدرس روی نقشه گوگل

+-

 نظرات کاربران

شما هم می توانید در مورد این منطقه گردشگری نظر بدهید.

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید


 برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.تلگرام

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم