مسجد و مدرسه حیدریه قزوین (قزوین)0 دفعه

159دفعه

0 نفر

0 نفر

0 نفر

0 نفر

0 نفر

توضیحات


دسترسی: قزوین، محله پنبه ريسه، گذر بلاغي
مسجد حیدریه قزوین (جامع صغیر) بنایی کهن در شهر قزوین است.
اين بنا درگذر بلاغي در محله پنبه ريسه واقع گرديده و از جمله نمونه هاي مساجد دوره سلجوقي به شمار مي رود که امروزه به صورت ويرانه اي درآمده است . در خصوص تاريخ ساخت و باني آن، اطلاع دقيقي در دست نيست؛ اما به نظر مي رسد که همان مسجدي باشد که صاحب تدوين و حمدالله مستوفي، آن را جامع اصحاب ابوحنيفه ذکر کرده و امام رافعي متذکر شده است که منبر بزرگ آن در سال 440 هجري از ري حمل شد و بنا در نتيجه زمين لرزه سال 513 هجری قمری خراب شد و گنبد آن شکاف برداشت و به خواهش اصحاب ابوحنيفه، امير زاهد خمارتاش بن عبدالله عمادي به تجديد عمارت آن پرداخت . ظاهر امر نيز اين موضوع را تأييد مي کند؛ زيرا گچبري هاي نفيس اين مسجد، شباهتي به گچبري هاي مسجد جامع کبير دارد و دور نيست که کار استاد واحدي باشد . اين مسجد تا دوره صفويه داير بوده است و به نظر مي رسد که به جهت تعصبات مذهبي، از نظر افتاده و متروک و خراب گرديده باشد؛ تا اينکه در دوره قاجار با افزودن ايواني در مقابل شبستان و حجره هايي در اطراف مسجد، تا اندازه اي رونق گرفت و مورد استفاده واقع شد . ساختمان اين مسجد به صورت چهار طاقي به ابعاد 30/10 متر ساخته شده که به نظر مي رسد با پرکردن طاق هاي شمال غربي و شرقي و اضافه کردن محراب در سمت جنوب، به شکل کنوني درآمده است . نقشه مربع در بالا با هشت طاقنما به چندضلعي تبديل گشته و گنبد رفيعي بر آن زده بوده اند که در گذشته تماما فرو ريخته و امروزه براي حفاظت، پوششي شيرواني بر آن زده اند . اين مسجد تماما با آجر ساخته شده و درز آجرها به شکل زيبايي با گچ بندکشي و ديوارهاي داخلي آن با طاقنماهاي مقرنس دار و کتيبه هاي بسيار زيبايي تزيين شده است . گچبری محراب و تزیینات مسجد از نظر طرح جزء بهترین و نفیس ترین نمونه های هنر گچبری ایران به شمار میرود.
کتيبه هاي شش طاقنماي کوچک، از آيات سوره حشر است که به خط بسيار زيباي نسخ به طور برجسته گچبري شده است . يک کتيبه سراسري به خط کوفي، تمام ديوارهاي ايوان را مي گردد و نظير کتيبه مقصوره مسجد جامع کبير قزوين است. در ديوار جنوبي مسجد، محرابي واقع است که از نظر طرح و نوع کار، بهترين نمونه هنري و يکي از باشکوه ترين محراب هاي کريم با گچ در زمينه آبي نوشته شده است . در اطراف محراب و در داخل باندها، شش کتيبه به خط نسخ و کوفي وجود دارد . کتيبه هاي کوفي گلدار، کوفي گل و برگ دار و کوفي پيچيده اين قسمت ها، از نظر فرم و حالت، جلوه گر يک دنيا زيبايي است . جبهه محراب نسبتا سالم است؛ ولي از نيم آن تا سطح زمين به واسطه رطوبت ريخته است . طاقنماهاي زير گنبد نيز با کتيبه زيبايي به خط ثلث برجسته تزيين شده است . در اين کتيبه، پس از نيايش پروردگار و ستايش پيامبر اکرم (ص) و ذکر اسامي خلفاي راشدين، احتمالا نام پادشاه وقت و باني و تاريخ ساخت مذکور بوده که متأسفانه تمام اين قسمت ها ريخته و از اين رو نمي توان اطلاع دقيقي از سازندگان اين بنا به دست آورد . اين بنا به شماره 200 به ثبت تاريخي رسيده است.
با وجود بازسازی بدستور امیر خمار تاش (وزیر سلطان ملکشاه سلجوقی) پس از زمین لرزه سال ۴۹۸ هجری شمسی، اساس و بنیان این بنا به دوران قبل از اسلام باز می‌گردد، زمانی که این مکان یک آتشکده زردتشتی بود.
امروزه این بنا در داخل و قسمتی از یک مدرسه پسرانه ابتدایی و سالن امتحان و کتابخانه آن است. اطلاعات تماس

اطلاعات تماس برای این جاذبه گردشگری موجود نیست!

 آدرس روی نقشه گوگل

+-

 نظرات کاربران

شما هم می توانید در مورد این منطقه گردشگری نظر بدهید.

نظرات کاربران
اولین نفری باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید


 برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.تلگرام

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما هستیم